Najviac informácií o Kútoch!|sobota, august 8, 2020
Práve sa nachádzate tu: Home » Kultúra » Krojová zábava v Kútoch si získala stovky priaznivcov

Krojová zábava v Kútoch si získala stovky priaznivcov 

Komisia školstva a kultúry v Kútoch ďakuje občianskému združeniu Pjekné mjestečko a mužskému speváckemu zboru Kúcané za organizáciu tohto takmer zabudnutého podujatia (podľa neoficiálnych údajov sa Krojová zábava v Kútoch konala naposledy pred 40 rokmi). Oceňujeme nielen myšlienku obnoviť túto tradíciu, ale aj profesionálne zvládnutú organizáciu a vysokú úroveň celého podujatia. Na priblíženie atmosféry Vám ponúkame postrehy a dojmy členky komisie školstva a kultúry Daši Krátkej.

Krojová zábava v Kútoch si získala stovky priaznivcov… aj mňa

O tom, že hudba spája ľudí, niet pochýb. No hudba, spojená s istou kultúrou, má svoje jedinečné čaro. Nikdy by som neverila, že ma to tak dostane. Tí, čo ma poznajú, vedia, že dychovej hudbe neholdujem. Krojová zábava, ktorú v našej obci zorganizovali občianske združenie Pjekné mjestečko a mužský spevácky zbor Kúcané, ma však z nejakého dôvodu prilákala. Nebudem tajiť, že som tam išla kvôli ľuďom, ktorých mám rada a s ktorými si vždy mám čo povedať. A tú dychovku, no… nejako to už prežijem.

A tak sme sa s manželom v sobotu večer na sv. Valentína ocitli v Kultúrnom dome. Hneď pri vstupe nás privítali pohárom vína. Víno sa podávalo v špeciálnych pohárikoch s logom a nápisom “Krojová zábava Kúty 2015” vyrobených na túto príležitosť a ktoré nám samozrejme ostali na pamiatku. Skvelá myšlienka, bude ma to v spomienkach vracať k prvej Krojovej zábave, ktorá na mňa urobila hlboký dojem.

Aj keď som mala nutkanie už pri vstupe sa “zakecať”, nechceli sme si nechať újsť tzv. Besedu. Nie žeby ma kroje lákali, ale už som o tom toľko počula, že som si to chcela pozrieť, čo to tá Beseda vlastne je. Prišli sme práve včas. V sále na poschodí sa to len tak hmýrilo farebnými naškrobenými sukňami a vysokými čižmami. Dychová hudba Skaličané hrala nákazlivo tanečne, až si človek musel aspoň podupkávať. Besedu tancovalo niekoľko súborov (odkiaľ presne boli som nezisťovala), naše Kúty reprezentovali štyri tanečné páry. Veľmi im to pristalo.

Všetky súbory tancovali spoločný tanec, mne to prišlo pekne zložité, ale zrejme sa to dá naučiť. Trošku mi to pripomínalo otvorenie bálu v rozprávkach o princeznách, teda až na ten rozdiel v hudbe a oblečení.

Ktovie prečo sa tomu hovorí Beseda, možno preto, že sa počas tanca tanečníci tak popreplietali, že keby nemali rozdielne kroje, ani neviem kto ku komu patrí. Zrejme tak už počas prvého tanca na začiatku zábavy nadviažu kontakty :-). Nebojte sa, viem používať Google, ale som si povedala, že o tomto podujatí napíšem tak, ako to budem cítiť. A nebude podstatné, koľko akých súborov sa tu stretlo, prečo sa Beseda volá Beseda, ani aký bol počet účastníkov (no dobre, viem že ich bolo viac ako 300). Podstatné na tom celom je, že sa vytvorila úchvatná atmosféra plná optimizmu, priateľskosti, srdečnosti a radosti. Neviem aké slovo by to najlepšie vystihovalo, ale natíska sa mi slovo “kultúra”. Áno, takto nejak si predstavujem kultúrnu zábavu.

Ale späť k programu. Po Besede nasledovala voľná zábava. Na prízemí sa už rozkladala cimbálová muzika Břeclavan, trošku v stiesnených priestoroch na chodbičke. Sála na prízemí, ktorá bola do nedávna využívaná na takéto a mnohé ďalšie kultúrne podujatia, je v súčasnosti využívaná Centrom voľného času a nebola sprístupnená. Ale nevadí. Aspoň sme v tej chodbičke mali k sebe bližšie :-).

Chlapci hrali skvele, opäť som bola prekvapená, kde sa vo mne vzala chuť spievať ľudovky a ešte si aj dávať hrať na želanie. Nejaká mágia v ovzduší spôsobila, že som sa cítila “v správnom čase na správnom mieste”. Celé sme to s manželom zaklincovali tancovaním na tú obávanú dychovku, až nám bol parket malý. A možno to bolo tým, že zabávajúcich sa tanečníkov bolo fakt veľa.

Ešte som nespomenula tombolu, tá bola tiež trošku netradičná a veru sa aj dražilo. Bolo to úsmevné, ceny bohaté a jedinečné. V mene organizátorov ďakujem sponzorom, určite ste mnohých potešili a pomohli vyzdvihnúť celkovú vysokú úroveň podujatia.

Tak ako som na zábavu išla s tým, že si trošku “pokecám” s priateľmi a po chvíľke to zabalíme, ostali sme až do úplného záveru. Toto veru nebola obyčajná zábava. A možno bola. Možno práve takto sa ľudia v minulosti zabávali, tancovali, spievali, mali k sebe bližšie. Veľmi ma teší, že sa tieto ľudové tradície vracajú, obnovujú, oživujú, že si získavajú stále viac a viac mladých sŕdc. Oceňujem prácu dobrovoľníkov, ktorí nám svojou neúnavnou aktivitou zhodnocujú a tiež milo spríjemňujú život v našej obci. Uvedomujem si, že to má však hlbší zmysel. Kultúra našich predkov žije v našich srdciach a je len na nás, či ju udržíme a posunieme ďalším generáciám.
Dievčatá a chlapci, ďakujem.

Daša Krátka

Foto: Stanislav Polák
Ďalšie fotografie z Krojovej zábavy si môžete pozrieť TU